A Warmblood Fragile Foal Syndrome (rövidítve: WFFS) egy öröklődő genetikai rendellenesség, amely elsősorban melegvérű lófajtákban fordul elő. A betegség a csikók kötőszöveteit érinti, ami azt jelenti, hogy a bőrük, ízületeik és belső szerveik nem fejlődnek megfelelően. A súlyosabb esetekben az érintett csikók gyakran már születés után elpusztulnak, vagy az állatorvos javaslatára el kell őket altatni, mivel életképtelenek.
A WFFS autoszomális recesszív módon öröklődik. Ez azt jelenti, hogy a betegség csak akkor jelenik meg, ha a csikó mindkét szülőtől örökli a hibás gént. Az ilyen csikók betegnek számítanak. Ha az egyik szülő egészséges, a másik pedig hordozó, akkor a csikó nem lesz beteg, de akár hordozóvá is válhat. Hordozó lovak teljesen egészségesnek tűnnek, de ha két hordozót párosítanak, 25% eséllyel születhet beteg csikó.
A WFFS leginkább melegvérű fajtákban fordul elő, például:
Mivel a betegség genetikai eredetű, az egyedüli biztos megelőzés a tenyészállatok genetikai szűrése. Egy egyszerű vérvétellel vagy szőrminta alapján elvégezhető a WFFS genetikai teszt. Ha kiderül, hogy egy ló hordozó, akkor érdemes csak nem hordozó (negatív) lóval párosítani, így a csikó biztosan nem lesz beteg.
A tenyésztés során a WFFS-re pozitív csikók nemcsak komoly állategészségügyi problémát jelentenek, hanem erkölcsi és gazdasági veszteséget is. A genetikai teszt elérhető és viszonylag olcsó, így minden felelős tenyésztő számára ajánlott elvégeztetni.